• Sitemize Puan Verin
  • A
  • A
  • A
..:: Diğer Haberler ::..

CEPHE İSKELELERİ BELGELENDİRİLMEYE BAŞLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar işbirliğinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” bilgilendirme seminerleri Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Bursa, Eskişehir, Kayseri, Konya, Muğla, Samsun, Trabzon, Ankara ve Denizli illerinde düzenlenmiştir.

Katılımcı profilini işverenler, iş güvenli uzmanları, şantiye şefleri ve iskele üreticisi firma temsilcilerinin oluşturduğu seminerlerde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇSB), Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasından (INTES) katılan müfettiş ve uzmanlar iskelelerde yüksekten düşme sebebiyle yaşanan iş kazalarının azaltılması, standartlara uygun cephe iskelelerin üretilmesi ve iskele işinin kurulum, kullanım ve söküm dahil her aşamasında güvenli çalışmanın sürdürülebilmesi amacıyla çeşitli sunumlar gerçekleştirmişlerdir.

“İş Kazalarını Önlemek İçin Standartlara Uygun Cephe İskelesi Kullanın” ve “Güvenliğimizi Birlikte İnşa Edelim” sloganlarıyla sürdürülen projenin sahada yansımaları görülmeye başlanmış ve iskele üreticileri standartlara uygunluk belgelerini almaya başlamışlardır.
TSE tarafından iskele üreticilerinin belgelendirilmesi işlemleri devam etmektedir. Üreticiler belgelerini almak için TSE’ye başvurmalı ve TS EN 12810-1 Standardı kapsamında verilen standarda uygunluk belgelerini temin etmelidirler. Yapı müteahhitleri ve işverenler ise belge almış firmaları https://belge.tse.org.tr/Genel/FirmaArama.aspx linkinden takip etmeli ve çalışma sahalarında; standartlarda belirtilen malzeme niteliklerine sahip, statik hesapları olan, düşmeye karşı güvenli ve üreticiden temin edilen el kitapları dikkate alınarak kurulmuş cephe iskelelerinin kullanılmasını sağlamalıdırlar. Açılan linkte TS NO yazan bölüme 12810-1 yazmak ve doğrulama kodunu girmek belgeli firmaların öğrenilmesi için yeterlidir.
Belgeli firmaların sektöre girmesiyle yeni bir aşamaya geçen projenin değerlendirilmesi ve bu aşamadan sonraki yol planının belirlenmesi amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü toplantı salonunda ÇSGB, ÇŞB, TSE, İNTES ve Almanya İnşaat Meslek Sandığı (BG BAU) yetkilileri arasında 14.04.2015 tarihinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı neticesinde “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi”nin yaygınlaştırılması ve inşaat sektöründe çalışan düşmesine neden olan diğer ekipman ve işlerde de bilgilendirme çalışmalarının yapılması öngörülmüştür.
“Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi” bilgilendirme seminerlerinin, güvenli iskele kullanımının yaygınlaştırılması ve özellikle çalışan düşmesi şeklinde yaşanan iş kazalarının önlenmesi için 2015 ve 2016 yıllarında diğer illerde de sürdürülmesi planlanmaktadır.