• Sitemize Puan Verin
  • A
  • A
  • A
..:: Diğer Haberler ::..

Anne adayına mesai müjdesi

Hamilelerin çalışma şartlarıyla ilgili yönetmelik önemli haklar getiriyor. Anne adayları gece çalışamıyor, mesai yapamıyor, oturarak çalıştırılıyor. İşveren, artık hamile çalışan için özel önlem almak zorunda...

Çalışma hayatında daha fazla yer almaya başlayan kadınlar için bazı özel kurallar konuluyor. Çalışma Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelik de anne adayı hamile çalışanların hayatını kolaylaştıracak kurallar getiriyor. İşverenlerin hamile çalışanlar için bazı önlemler alması gerekiyor. Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre yönetmeliğe göre çalışanın gebelik veya emzirmeye başlama halinde işvereni bilgilendirmesi gerekiyor.

Hamile olan çalışan bunu sağlık raporuyla belgelendirdiği zaman doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamıyor. Hatta yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması da yasaklanıyor. Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamıyor. Bu 7.5 saatin haricinde anne adaylarının doktor kontrolleri için sınırsız izinleri de var. Bu tedavi ve kontroller ne kadar sürüyorsa anne adayı o kadar ücretli izin kullanıyor.

İşverenlerin bu şartlara uymaması anne adayına tazminat ve haklı fesih

hakkı veriyor. Bu arada işverenler işe alırken ya da işten çıkartırken
hamileliği gerekçe gösteremiyor. Bu ayrımcılığı yapmaları durumunda anne
adayına yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalabiliyorlar.
İş
başvurularına 'hamile kalmayacağım' gibi maddeler imzalatıldığı yönünde
şikâyetler bize de ulaşıyor. Böyle bir şey başınıza geldiğinde mutlaka
ALO 170'e durumu bildirmelisiniz.