• Sitemize Puan Verin
  • A
  • A
  • A
..:: Diğer Haberler ::..

İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Alır Mı? Şikayet İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Kıdem Tazminatı her işçi için oldukça önem taşır. Kısem tazminatı almak için işten çıkarılmak mı gerekir? Yoksa istifa eden işçi de kıdem tazminatı alabilir mi?

1475 sayılı İş kanunu’nun 14. maddesinde işçiye hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği sayılmıştır. Ayrıca genel kurala baktığımızda herhangi bir nedenden dolayı işyerinden kendi  talebiyle işten ayrılan  bir işçi kıdem tazminatı alma hakkı kazanmamıştır. Ayrıca işten ayrılmak isteyen bir işçi bu tazminattan yararlanamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmadığı taktirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

Şikayet için Başvuru nereye yapılır?


Alo 170 kıdem tazminatı şikayet hattından tüm şikayetlerinizi ilgili kurumlara bildirebilirsiniz.  Kıdem taminatını haksız yere alan veya almayan kişiler için ayrılan bu numaradan şikayetler bildirilebilir.