• Sitemize Puan Verin
  • A
  • A
  • A
..:: Diğer Haberler ::..

Sigortasız Çalışan İşçiler İçin Çalışmalar Sıkılaştırılıyor.

Sigortasız işçi çalıştıranlar yandı! Devlet, sigortasız kayıtdışı işçi çalıştıran iş yerlerinin üzerine gidecek ve cezalar kesecek. Kayıt dışı işçi çalıştırmaya çalışan iş verenler, artık çok büyük zorluklarla karşılaşacaklar.

Kayıtdışılığı önlemek için tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Çalışma Bakanlığı, maaşları bankaya yatırması gereken işyerlerinin kapsamını genişletmeye hazırlanıyor. Mevcut uygulamada, 10 ve yukarısında işçi çalıştıran işyerlerinin maaşları bankaya yatırılma mecburiyeti var. Yeni yapılacak düzenleme ile daha çok firma bu kapsama girecek. 5 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri, maaşları bankaya yatırmak zorunda olacak.


CEZALAR ÇOK FAZLA
Bunun için çalışmalar sürerken, denetimler de tam gaz sürüyor. Kayıtdışı işçi çalıştırmakta direnen işyerlerine verilen cezalar da oldukça yüksek. Denetimde sigortasız işçi tespit edildiğinde 1 yıl için 38 asgari ücret tutarında ceza kesiliyor. Bunun üzerine de ödenmeyen primler faizleriyle birlikte ekleniyor. İşveren kayıtdışı çalıştırdığı her 1 işçi için 60 bin liraya yakın cezayla karşı karşıya kalıyor. Asgari ücretli bir işçinin işverene yıllık maliyeti ise aylık 100 liralık teşvikle birlikte 4 bin 152 liradan, 2 bin 952 liraya indi. (takvim)

ALO 170

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete girdi. İletişim merkezimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan tüm hizmetlerle ilgili olarak bilgilendirme yapmakta ve çözüm üretmektedir. İletişim merkezimize gelen tüm çağrılara uzmanlarımız doğrudan cevap vermekte ve ilk görüşmede talepler sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Çağrılara hemen cevap üretilemediği durumlarda anında kurum ve kuruluşlarımızla iletişime geçilerek en geç 72 saat içerisinde taleplere cevap verilmektedir.

ALO 170'İ ARAMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

ALO 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması işlem hızlılığı açısından önem taşır.

ALO 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. 3 iş günü sonra tekrar arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Başvuru takip numaranızı kimseyle paylaşmayınız.

ÇSGB, SGK ve İŞKUR mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi ALO 170’i arayarak öğrenebilirsiniz.

ALO 170 aracılığıyla işyeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri ile ilgili şikayetler alınmaktadır. İstenen bilgiler; İşyerinin ünvanı, işyerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir. Kayıt dışı istihdam şikayetleri ALO 170 aracılığıyla yapılabilmektedir. Denetimlerin yapılabilmesi için, şikayet edilecek işyerinin ünvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgilerini mutlaka biliyor olmamız gerekmektedir.

ALO 170 hattı aracılığıyla anlaşmalı boşanma şikayetleri alınmaktadır. Denetimlerin sağlıklı yapılabilmesi için, anlaşmalı boşanma yapan kişilerin isim soyisim, TC kimlik numaraları ve birlikte yaşadıkları evin açık adres bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle birlikte ALO 170’i arayabilirsiniz.

Emeklilik tarihinizi öğrenmek için TCKN ile aramanız yeterli.

Kayıtsız çalışan işçiler, kendi iş yerlerini şikayet edebilirler...