• Sitemize Puan Verin
  • A
  • A
  • A
..:: Diğer Haberler ::..

TC NO İLE SGK SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  TC No ile SGK sorgulama nasıl yapılır merak ediliyor. Yaşadığımız zaman zarfı boyunca yapılacak olan bir çok işimiz vardır ancak buna karşılık zamanımız hep azdır. Bu nedenle işlerimizi en kısa yoldan yapmak isteriz. İster resmi işlemler ister de kişisel işlerimiz olsun bunu en kolay hale getirmek için teknolojinin nimetlerinden faydalanmayı isteriz. İşte bunlardan biri tanesi de sigortaya ilişkin borçlara ya da diğer kamu ile ilgili evraklara ulaşmak için SGK’dan yararlanmamızdır. Devlet SGK ofislerinde oluşan zaman kayıplarını önlemek ve vatandaşın değerli olan zamanında tasarruf etmesini sağlamak için e-devlet uygulamasını kurmuştur. SGK üzerinden TC no ile SGK sorgulama, SSK, bağkur ve emekli sandığı arasından vatandaşlar bağlı oldukları kurumu seçerek sorgulamalarını dakikalar içinde yapmaktadırlar. 
   


    
      TC NO İLE SGK SORGULAMA NASIL YAPILIR?
Artık devlet işlemleri o kadar kolay yapılıyor ki nerde olduğunuz hiç önemli olmuyor. İş yerinden, evden, dışarıdayken bile SGK hizmet dökümü işleminin halletmek mümkün oluyor. SSK hizmet dökümü işlemini halletmeniz için ise sadece tek bir şey gerekiyor o da e-devlet şifresi. E-devlet şifresini en yakınınızdaki PTT'ye giderek 2 TL karşılığında alabiliyorsunuz. TC kimlik numaranızı girdikten sonra ekrana gelen hizmet butonlarından döküm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Daha sonra aldığınız bu şifreyi tüm işlemleriniz de kullanabiliyor, birden fazla şifreye ihtiyaç duymamış oluyorsunuz. "www.türkiye.gov.tr"  ya da "www.sgk.gov.tr" internet adreslerine aşağıda ki linklere tıklayarak erişebilirsiniz. Hizmetler kısmından SGK’nın vermiş olduğu emeklilik hesaplama motorları sayesinde emekli olmak için gerekli olan işlemleri gerçekleştirebilir ve TC no ile SGK sorgulama dışında  ile işe giriş bilgilerine de bakabilirsiniz.
    
       SGK DANIŞMA HATTI NEDİR?
Ülkemizde sağlık alanında hizmet vermekte olan SGK'nın bağlı bulunduğu Çalışma ve Sosyal güvenlik kurumuna bağlı hizmet veren her türlü şikayetlerde ve bilgi alma işlemlerinizde size yardımcı olan bir destek hattı yer almaktadır. Yaklaşık olarak iki yıldır faaliyet göstermekte olan bu birim vatandaşlar tarafından tam puan almıştır. SGK'nın hizmet vermekte olduğu SGK danışma hattı olan ALO 170'i sürekli olarak sorularınızı cevaplayacağınız bir yardım birimidir. İlk aramanızda alamadığını cevaplarda destek hattında yer alan kişiler size en geç 72 saat içerisinde geri aramakta ve sorunlarınıza ilişkin yönlendirmeler yapmaktadır. Vatandaşlar için belirli bir ücreti yer almaktadır. Bu nedenle arama yapılırken ücretli olduğu bilinerek aranması önemlidir.
        SGK ÜZERİNDEN NELER YAPILABİLİR?
Vatandaşlar sosyal güvenlik kurumu üzerinden bağlı oldukları sigorta koluna ilişkin şu sorgulamaları yapabilmekte ve şu konular hakkında bilgi sahibi olabilmektedir; SGK ya yönelik tescil ve hizmet dökümüne ilişkin bilgiler alınabiliyor. SGK'ya yönelik tescil ve hizmet dökümüne ilişkin evrak doğrulama işlemleri yapılıyor. 4A,4B iş görememezlik ödeneğine ilişkin bilgiler alınıyor. 4A,4B ve 4C hizmetleriyle alakalı kullanım süresi sorgulama ve medula sistemi hakkında yapılacak işlemlerdir. Ayrıca tahsis talepleri ve beyan taahhüt belgelerinin verilmesine ilişkin ve emeklilik hesabına ilişkin işlemler yapılır. Sağlık Aktivasyon sistemi ile ilgili işlemler ya da 4A, 4B ve 4C ye bağlı yapılacak sorgulamalar, ödeme ve kesintiler, borç ile ilgili yapılandırma ve diğer işlemlerde bu alan kuruma bağlı yapılan işlemlerdir.